Dekarbonizacija topline smatra se ključnim područjem kojim bi se trebalo pozabaviti ako Ujedinjeno Kraljevstvo želi postići svoj cilj neto nule 2050. godine. Opseg, složenost i cijena prijelaza na tehnologiju grijanja s niskim udjelom ugljika znači da je industriji potrebno vrijeme i podrška da se prilagodi promjenama s kojima se suočava. Dugo očekivani regulatorni okvir i jasna strategija za proces energetske tranzicije trebali bi pružiti pouzdanu platformu za prihvaćanje izazova na našem putu prema budućnosti s niskim ugljikom.
Kako bi tranzicija za industriju bila što lakša, mogli bismo naučiti lekcije iz prošlih zakona i od naših europskih kolega. Možemo li osigurati da programeri ispunjavaju uvjete za uspješnu implementaciju novih tehnologija? Kako prethodna iskustva s rješenjima s niskom razinom ugljika mogu poslužiti kao učinkovita dugoročna energetska strategija za naše zgrade? Kako možemo osigurati usklađivanje nastojanja industrije u cijeloj Ujedinjenom Kraljevstvu i pozitivan učinak na nacionalnoj razini?
Može li prošlo zakonodavstvo Ujedinjenog Kraljevstva pomoći u informiranju sadašnjih politika niske razine ugljika?
Kratkoročno, fokus industrije često je bio na privremenim rješenjima s trenutnim dobicima. Ovaj pristup može suziti opcije na svojstva otporna na budućnost i pripremiti industriju za eventualni prijelaz na tehnologiju s niskim udjelom ugljika. Iako je pooštravanje propisa planirano za 2017. odgođeno, objavljivanje ažuriranog dijela L i dijela F koje je planirano za kasnije tijekom 2021., s datumom stupanja na snagu 2022., bez sumnje će potaknuti prijeko potrebnu promjenu. Također može ponuditi realističnu putanju do konačnog kućišta s nultom emisijom ugljika.
Vakuum oko zakonodavstva zaustavio je zamah niske razine ugljika u novim razvojima. To nas je također moglo koštati godina vrijednih novih razvoja koji bi mogli zahtijevati naknadnu ugradnju u budućnosti. Odgoda je ostavila industriju s kraćim vremenskim okvirom za prijelaz. Međutim, kada se ciljevi čvrsto postave, industrija će moći postaviti održive strategije i ubrzati implementaciju rješenja s niskim udjelom ugljika. Programeri bi imali koristi od opremanja raznim rješenjima s niskim udjelom ugljika i podrške za postizanje ciljeva primarne energije u svojim zgradama danas. Ciljevi neto-nula mogli bi se postići brže ako bismo mogli gledati u budućnost u našim specifikacijama i izbjeći bilo kakve potencijalne ponavljajuće potrebe za naknadnim opremanjem.
Kako bi se podržao nesmetan prijelaz, bit će potrebna odgovarajuća infrastruktura za olakšavanje elektrifikacije topline. To uključuje odredbe koje bi pomogle u povećanju kapaciteta mreže, ali pri održavanju stabilnih veza. Povećana specifikacija postojeće tehnologije fleksibilnog skladištenja energije, kao što je Quantum High Heat Retention Storage Heater, ovdje je ključna. Izgradnja rezervi energije u domovima mogla bi smanjiti sve potrebne dodatne kapacitete mreže. Dopuštajući veću fleksibilnost mreži, mogli bismo odrediti više tehnologija s niskim ugljikom, a krajnji korisnik bi imao koristi od daleko učinkovitijeg rješenja grijanja.
Koje bismo lekcije mogli naučiti od europskih zemalja s uspješnim strategijama grijanja s niskim udjelom ugljika?
Postoji jaz između tržišta Ujedinjenog Kraljevstva i dijelova Europe koji su mnogo dalje u prijelazu na nultu neto vrijednost. Pozitivne strane izvučene iz uspjeha pristupa našeg komparatora mogle bi nam pomoći da ubrzamo i izgladimo svoj put do neto nule.
Na primjer, Danska je 2013. zabranila ugradnju kotlova na ulje i plin u nove zgrade. Nakon toga je uslijedila zabrana obje tehnologije u postojećim stanovima ako su bile dostupne alternative. S dodatnim poticajem od 5,6 milijuna eura potpore od vlade, Danska je rano počela uklanjati energetsku strukturu temeljenu na fosilnim gorivima i sada je na cilju smanjenja svojih emisija za 70% do 2030. U međuvremenu u Njemačkoj, shema subvencioniranja toplinskih pumpi u zemlji za korištenjem obnovljivih izvora energije i primjenom fleksibilnog skladištenja energije dokazana je izvedivost nastavka ulaganja.
Ovi europski primjeri pokazuju da odlučna akcija i postavljanje dugoročnih ciljeva mogu stvoriti stabilnost koja privlači dugoročna tržišna ulaganja i podupire rast industrije.
Mogu li postojeće tehnologije ubrzati dekarbonizaciju topline u stambenim zgradama u Velikoj Britaniji?
Standard za domove budućnosti jasan je znak da će se naša ambicija net-zero uskoro odraziti u zakonu, signal industriji da će se dogoditi promjena. Kao prvi korak prema tome, očekuje se da će svi novi domovi od 2021. proizvoditi 31% niže emisije ugljika kao dio privremenog povećanja standarda Dijela L. Ima poziva da se ide dalje.
Sposobnost industrije može se poboljšati putanjom koja odražava hrabrije ambicije. Ovaj pristup se već može vidjeti u Škotskoj koja ima standarde energetske učinkovitosti više od ostatka Ujedinjenog Kraljevstva. Prijelaz na grijanje s niskim ugljikom može se ubrzati jer se daje podrška svim niskougljičnim i komplementarnim tehnologijama koje pružaju najbolje rješenje za svaki projekt.
Ambijentalne petlje, kao što je Zeroth Energy System, temeljen na toplinskim pumpama voda-voda u stanu spojenim na ambijentalnu petlju, osmislio Dimplex kroz blisku suradnju s vodećim razvojnim programerima u industriji. Zeroth Energy System pruža grijanje s niskom razinom ugljika, toplu vodu i udobno hlađenje, gdje je navedeno, dok je energetska učinkovitost modelirana u SAP2012 s komercijalnom toplinskom pumpom iz zraka preko 300%.
Inovativni sustavi kao što je Zeroth Energy System rješavaju specifične izazove moderne gradnje, kao što su promjena usklađenosti i pregrijavanje. Dizajnerima također pružaju veću slobodu dizajna kako bi stvorili veće i zdravije životne prostore. S ostvarivim i tehnološki agnostičkim ciljevima, tehnološke inovacije s niskim udjelom ugljika mogu se dodatno poticati.
Može li hibridna tehnologija pomoći u rješavanju izazova dekarbonizacije topline u postojećim stambenim zgradama?
Dekarbonizacija topline u postojećim zgradama složeno je područje. Proces odlučivanja za implementaciju tehnologije potaknut je različitim čimbenicima u socijalnom stanovanju, privatnom razvoju te među vlasnicima i korisnicima. Kako bi se postigla ravnoteža koja je prihvatljiva za sve sektore, ključno je pažljivo razmotriti vrstu zakupa. Time se osigurava pravi iznos financiranja i osigurava sigurnost za sve dionike bez utjecaja na implementaciju rješenja s niskom razinom ugljika.
Kako bi napredovala u ovom području, industrija mora tražiti promjenu u percepciji javnosti o tehnologijama s niskim udjelom ugljika i odbaciti pretpostavke o gorivima koje su često pogrešne. Ako se električni automobili smatraju simbolom čiste budućnosti s niskim udjelom ugljika, zašto onda isti status nema električno grijanje?
Već su dostupne različite hibridne tehnologije dizajnirane za izazove naknadne ugradnje. Informativne kampanje koje uključuju sve tehnologije s niskim udjelom ugljika mogle bi dovesti do boljeg razumijevanja njihovih prednosti i širih specifikacija. Moderna, energetski učinkovita hibridna rješenja nadilaze kombinaciju dizalice topline i plinskog bojlera s kojom smo svi upoznati. Umjesto toga, oni uključuju više od jedne tehnologije za isporuku tople vode i topline s niskim udjelom ugljika.
Primjer vrlo učinkovitog hibridnog rješenja je korištenje Edel toplinske pumpe za toplu vodu za isporuku tople vode. Topla voda je usluga koja najviše zahtijeva energiju u modernim, toplinski učinkovitim zgradama. To omogućuje potpunu fleksibilnost u specifikacijama opcija grijanja prostora, bilo da se radi o novom razvoju ili naknadnoj opremi. Potpuno elektrificirano rješenje s niskim udjelom ugljika koje najbolje iskorištava toplinsku pumpu za toplu vodu Edel moglo bi uključivati panelne grijače s izravnim djelovanjem za grijanje prostora i grijanje spremnika s visokim zadržavanjem topline.
Šira primjena hibridnih rješenja s niskim udjelom ugljika i komplementarnih tehnologija koje ne zahtijevaju specijaliziranu instalaciju mogla bi pomoći u uklanjanju jaza u vještinama u industriji i ubrzati uvođenje tehnologije s niskim ugljikom. Veći broj postojećih zgrada mogao bi imati koristi od energetski učinkovite tehnologije s niskim udjelom ugljika uz znatno niže troškove ugradnje, ostavljajući više sredstava na raspolaganju za pristup „prije svega tkanina” koji podržava industrija za obnovu nekretnina za dekarbonizaciju.
Kako se strategije dekarbonizacije topline usklađuju s odgovorima građevinske industrije?
U Ujedinjenom Kraljevstvu i Europi razmatraju se razne energetske strategije s općim ciljem elektrifikacije topline. Mnoge europske zemlje već provode hrabre politike dekarbonizacije i elektrifikacije uz financijsku potporu kako bi osigurale postizanje ambicioznih ekoloških ciljeva. Dok je Ujedinjeno Kraljevstvo trenutačno korak iza, naš cilj neto ugljika do 2050. u skladu je s europskim naporima, a neki ekološki ciljevi su usporedivo veći.
To znači da imamo nešto za pokriti; no programeri, arhitekti i projektanti već su pokazali agilnost i prilagodljivost jer se naši ciljevi usklađenosti brzo mijenjaju. Vrijeme, fleksibilnost i stalna suradnja s proizvođačima koji razmišljaju unaprijed, kao što je GDHV, dat će nam prave alate za suočavanje s izazovom.
Da biste razgovarali o strategijama niske razine ugljika za svoj novi projekt ili da biste vidjeli kako inovativna rješenja kao što su Zeroth Energy System ili Edel toplinska pumpa za toplu vodu mogu pomoći u zaštiti vašeg projekta u budućnosti, kontaktirajte naš tim stručnjaka za HVAC.